fbpx
Zapraszam programistów do uczestnictwa w moich warsztatach, szkoleniach i wykładach na konferencjach oraz w Twojej firmie
VLog : Refaktoryzacja do Czystego Kodu
Odkryj nowe techniki i odnajdź inspiracje, aby zmieniać swój dotychczasowy kod na czysty. Pobierz przykładowe źródła i zrób to sam, podążając za trenerem!

Warsztat : Codzienna refaktoryzacja kodu legacy
Weź udział w 3-dniowym warsztacie na temat technik codziennej refaktoryzacji zastanego kodu. Szkolenie obejmuje podstawy refaktoryzacji kodu aż do wprowadzanie wzorców projektowych.

Kursy Online na platformie Udemy
Dołącz do jednego z 2-godzinnych nagranych kursów gdzie omawiam podstawy refaktoryzacji kodu. Zdobędziesz podstawową wiedzę na temat technik refaktoryzacji, dzięki którym Twój dotychczasowy kod stanie się rozszerzalny i testowalny.

Wystąpienia na konferencjach
Od 2014 roku wystąpiłem na ponad 10 konferencjach z wykładami oraz warsztatami dotyczącymi refaktoryzacji kodu legacy oraz redukcji długu technicznego.

 Najnowsze Artykuły 
  • Jaka jest główna przyczyna braku refaktoryzacji?
    Czy próbowałeś kiedykolwiek znaleść źródło problemu zamiast nieustannej walki z jego konsekwencjami? Bo kiedy pracujemy nad zniwelowaniem objawów nie znając przyczyny – to problem powraca jak bumerang. Więc gdzie jest przyczyna rosnącego długu technicznego i braku na czasu na Czysty Kod? Dlaczego nie wykonujemy refaktoryzacji kodu na bieżąco? A potem jest już za późno i…
  • Jak refaktoryzować testy do wzorca płynnych asercji?
    Co to są Czyste Testy? Zasady Czystego Kodu dotyczą w równym stopniu kodu produkcyjnego oraz kodu testowego. Wykonuj więc czyszczenie kodu za każdym razem, także gdy piszesz testy. Okazje do refaktoryzacji zauważysz często już zaraz po dodaniu nowego testu albo nawet jeszcze przed jego napisaniem w zastanym kodzie legacy . Będzie tak, kiedy w nowym…
  • Jak zamienić kod proceduralny na obiektowy?
    Jaki styl powinien mieć Czysty Kod? Czysty Kod nie zawsze jest obiektowy. Czasem będzie napisany w stylu proceduralnym. A jaki styl jest lepszy : proceduralny czy obiektowy? Taki który w danych warunkach ułatwia nam jego rozwój i czytelność – zgodnie z zasadami Czystego Kodu. Poniżej przykład kodu proceduralnego który posłuży mi do rozważań o czystości…
  • Dlaczego Piramida Refaktoryzacji?
    Jeżeli nie czytałeś blogów na temat historii piramidy refaktoryzacyjnej, które pomagają utrzymać Czysty Kod, przeczytaj najpierw poniższe artykuły. Czasami spotykam się z pytaniem dlaczego wybrałem właśnie piramidę, jako sposób w którym usystematyzowałem moje podejście do refaktoryzacji zastanego kodu. Jest wiele innych koncepcji, jak i kiedy dokonywać refaktoryzacji. Każda z nich ułatwia nam zmianę Zastanego Kodu…
  • Jak promować Czysty Kod poprzez proces Scrum/Kanban?
    Tym razem chciałbym przyjrzeć się, w jaki sposób w naszych procesach Scrum / Kanban wspieramy jakość kodu ustawienia procesu tworzenia oprogramowania. Przeanalizuję niektóre etapy takich procesów i sprawdzimy, jak jawna obecność poszczególnych kroków wspiera utrzymanie Czystego Kodu w zespołach i organizacjach. Poniżej pytania pochodzące z lat moich obserwacji które warto zadać szukając odpowiedzi dotyczących kontroli…
  • Jak zasady SOLID wspierają refaktoryzację?
    Ten post uzupełnia temat refaktoryzacji, wyjaśniając powiązania między Piramidą Refaktoryzacji a zasadami SOLID. Poniżej przedstawię, jak każda z reguł SOLID-a staje się i jest podstawą dla każdego poziomu transformacji w piramidzie. Rozważania zakończymy na najwyższym poziomie piramidy odpowiadającym za architekturę. W moim poprzednim poście mówiłem o poziomach piramidy refaktoryzacji na przykładzie transformacji dokonanych na przykładowym…